לוגו לבן.png

וַיְהִי, אַחַר הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, כֶּרֶם הָיָה לְנָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי, אֲשֶׁר בְּיִזְרְעֶאל--אֵצֶל הֵיכַל אַחְאָב, מֶלֶךְ שֹׁמְרוֹן"            מלכים א' פרק כא"

חיפוש

מחצבת כוכב השחר

נכון להיום פועלות עשר מחצבות בבעלות ישראלית בשטחי C בגדה המערבית. מחצבות אלו מופעלות על ידי חברות ישראליות ולפחות שתיים מתוכן מתחלקות ברווחיהן עם שתי התנחלויות (בית חג"י וכוכב השחר) שהמדינה החליטה לתת להן במתנה וללא מכרז, את זכויות הכרייה בהן (קראו עוד כאן>> goo.gl/Wjh1aW). מחצבה שלישית שהועברה להתנחלות גיתית, הופעלה למשך תקופה קצרה בעבר אך אינה פועלת כיום. בהמשך נחזור לסיפור מחצבה זו.


כ-74% מהחומר שנכרה במחצבות הישראליות גדה המערבית עובר אל תוך ישראל וחלק קטן ממנו נמכר לשוק הפלסטיני. כרבע מסך חומר החציבה שתעשיית הבנייה הישראלית צורכת מדי שנה, מקורו במחצבות הגדה המערבית. בשנת 2009 הוגשה עתירה לבג"צ בדרישה להפסיק את פעולת המחצבות הללו. הטענה בבסיס העתירה היתה כי על ישראל חל איסור לבזוז את משאבי טבע משטח הגדה המערבית.


בפסק הדין שניתן בשלהי שנת 2011, בג"צ אישר למדינה להמשיך ולהפעיל את המחצבות הללו, אם כי המדינה התחייבה כי היא לא תקים מחצבות חדשות בבעלות ישראלית שעיקר תוצרתן תועבר אל תוך מדינת ישראל. הדברים עוגנו בסעיף 12 של פסק הדין שבו נכתבו הדברים הבאים:

"לכך יש להוסיף כאמור לעיל, כי המדינה הודיעה שהוגשו לדרג המדיני המלצות לפיהן בין היתר, לא תוקמנה באיו"ש מחצבות חדשות אשר עיקר מטרתן הפקת חומרי חציבה לשם מכירתם לישראל." (עוד על פסיקת בג"צ>> goo.gl/cjFSxy)