לוגו לבן.png

וַיְהִי, אַחַר הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, כֶּרֶם הָיָה לְנָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי, אֲשֶׁר בְּיִזְרְעֶאל--אֵצֶל הֵיכַל אַחְאָב, מֶלֶךְ שֹׁמְרוֹן"            מלכים א' פרק כא"

מי מאנשי רגבים גרים בבתים שנבנו בניגוד לחוק?

הצביעות של אנשי ארגון רגבים יוצאת לאור -  תחקיר מקיף שערכנו ומתפרסם בידיעות אחרונות חושף את האמת הפשוטה: רבים מאנשי הארגון שמתיימרים לפעול למען אכיפה כנגד בנייה בלתי חוקית, גרים בעצמם בבתים שנבנו בניגוד לחוק.

מאז הקמת ארגון רגבים בשנת 2006, פעיליו התמחו בלהציק משפטית לתושבי הקהילות הפלסטיניות הדלות ביותר בשטחי C (כמו למשל ח'אן אל אחמר וסוסיא הפלסטינית) שרשויות התכנון הישראליות מסרבות לאפשר להן לבנות כחוק, מתוך רצון לגרשן ממקומות מגוריהן. ​

על מנת לקדם מה שהם מכנים "סדר יום ציוני" פעילי רגבים הגישו עד היום עשרות רבות של עתירות (שרובן הגדול נדחה על ידי בית המשפט), שמטרתן הלא מוסתרת היא ליצור "מאזן הרתעה" למול עתירות של בעלי אדמות פלסטינים שמתנחלים פלשו לאדמותיהם, ו"סימטריה"  בין מצבם של הפלסטינים המתגוררים בשטחי C ובין המתנחלים הזוכים ליחס מפנק ומועדף בכל היבט שניתן להעלות על הדעת.

ארגון רגבים נולד אומנם בהתנחלויות ועד היום רוב עובדיו הם מתנחלים, אך בשנים האחרונות בשל סכומים גדולים שהועברו אליו פעילותו התפשטה לגליל ולנגב, שני אזורים בהם חיה אוכלוסייה ערבית גדולה. ממערב או ממזרח לקו הירוק, סדר היום של רגבים הוא אותו סדר יום: לאומנות וגזענות קיצוניות שמטרתן היא ברורה: לדחוק קהילות ערביות פלסטיניות באשר הן ולמסד ולחזק את האפליה המוסדית בכל הקשור להקצאת אדמות ומשאבים לקהילות אלו.

תפיסת העולם של אנשי הארגון אומנם ברורה, אך היא מסתתרת מאחורי מילים יפות וניסוחים מליציים. הנה ציטוט הלקוח מאתר הארגון:

"כדי שגם הילדים שלנו יוכלו לחיות כאן וליהנות מארץ זבת חלב ודבש אנחנו חייבים לשמור על האדמה, הטבע והנוף, לדאוג שאיש לא יחמוד אותם לעצמו – בניגוד לחוק ובוודאי שלא בחסות החוק, שאיש לא יפגע בהם ויעשה בהם כבתוך שלו ושאיש לא יעלה על ליבו לנשל אותנו מהם....חלק נכבד מהפגיעה המתוארת מתאפשרת הודות לכשלים מתמשכים בתפקודן של רשויות המדינה השונות ובראשן של מערכת אכיפת החוק."

 

האומנם אנשי רגבים כה חרדים למערכת אכיפת החוק? את התשובה לכך תמצאו בכתבה המבוססת על התחקיר שלנו שהתפרסמה ב'ידיעות אחרונות'. בעבר פרסמנו כי ח"כ סמוטריץ' מיוזמיו של "חוק ההסדרה" ומי שגדל בארגון רגבים, מתגורר בבית שנבנה בניגוד לחוק על קרקע בבעלות פלסטינית פרטית בהתנחלות קדומים. אבל סמוטריץ לא לבד. תחקיר מקיף שערכנו ב'כרם נבות' שהתמקד במעמדם החוקי של בתיהם של אנשי הארגון בהווה ובעבר, מעלה כי ישנה שם חבורה של עברייני בנייה שרבים מהם אף גרים על אדמות בבעלות פלסטינית פרטית.

אז כשהם מספרים לכם סיפורים על "חוק ההסדרה", תזכרו שהחברה ברגבים מסדרים כל קודם את עצמם ואת החברים שלהם!