לוגו לבן.png

וַיְהִי, אַחַר הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, כֶּרֶם הָיָה לְנָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי, אֲשֶׁר בְּיִזְרְעֶאל--אֵצֶל הֵיכַל אַחְאָב, מֶלֶךְ שֹׁמְרוֹן"            מלכים א' פרק כא"

חיפוש

עם פרסום תכנית המאה - בואו נדבר על שטחי ההתנחלויות


פרסום "תוכנית המאה" של ממשל טראמפ והצהרות הסיפוח המתלהמות של בנימין נתניהו, הן הזדמנות לדבר כאן על שטחי ההתנחלויות, על אף שישנן סיבות טובות מאוד להניח שדבר מתוך התוכנית הזו לא יתממש. אבל לפני הכל הבהרה קצרה: בפוסט הבא נתייחס רק לכ-130 ההתנחלויות שנמצאות בשטחי הגדה המערבית שלא סופחו לשטח מדינת ישראל עד היום. קרי, כל ההתנחלויות למעט אלו שנבנו בשטח מזרח ירושלים (70 קמ"ר) שסופח למדינת ישראל שבועות ספורים לאחר כיבוש הגדה.

כל שטחי השיפוט של ההתנחלויות הישראליות מוגדרים באמצעות צווים צבאיים שעליהם חתום אלוף פיקוד המרכז, ושלכל אחד מהם מצורפת מפה עליה מצויין השטח. במרץ 1997 הצבא הכריז לראשונה באופן גורף על כל שטחי השיפוט של ההתנחלויות כ"שטח צבאי סגור" עבור פלסטינים בלבד, זאת אומרת שלפלסטינים תושבי הגדה המערבית אסור להכנס לשטחי ההתנחלויות אלא אם כן ברשותם אישור מיוחד. מפות שטחי השיפוט מתעדכנות מפעם לפעם, כך למשל במהלך השנתיים האחרונות הצבא תיקן את שטחי ה