לוגו לבן.png

וַיְהִי, אַחַר הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, כֶּרֶם הָיָה לְנָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי, אֲשֶׁר בְּיִזְרְעֶאל--אֵצֶל הֵיכַל אַחְאָב, מֶלֶךְ שֹׁמְרוֹן"            מלכים א' פרק כא"

חיפוש

מנטוס? הרשיס? קבלו את 'משק אחיה'


התייחסנו כאן לא פעם בעבר לחברת 'משק אחיה' המעורבת ישירות בהשתלטות על מאות דונמים מזרחית להתנחלות שילה, השייכים לפלסטינים תושבי הכפרים ג'לוד וקריות. היום נחזור קצת אחורה כדי לראות כיצד הפכה החברה להיות מה שהיא.

נתחיל מהסוף: כיום תלויים ועומדים נגד משק אחיה לא פחות משישה צווי פינוי שונים שהוצאו על ידי המנהל האזרחי בין השנים 2008-2012, ובהם דרישה לפנוי שטחים בבעלות פרטית אליהם החברה פלשה. מדובר בשטח של כ-360 דונם בסך הכל, שהם פחות ממחצית מהשטח עליו 'משק אחיה' השתלטה באופנים שונים באזור זה.

ביוני 2003 הקימו שלושה מתושבי המאחזים סביב ההתנחלות עלי: יגאל נווה, פנחס עציון ואמיר בירנבוים את חברת 'ארץ זית שמן מובחר בע"מ', הלא היא 'משק אחיה'. אמנם בתקנון החברה הצעירה נכתב עם הקמתה, שמטרת החברה היא "לעסוק בכל עיסוק חוקי", אבל שלושת השותפים בחרו להתמחות בעיסוקים מאוד לא חוקיים, ובראשם פלישות לאדמות של פלסטינים שגישתם לאדמותיהם נחסמה.

במהלך השנים הראשונות של האינתיפאדה השנייה נמנעה גישתם של בעלי האדמות מהכפרים ג'לוד וקריות לאלפי דונמים של אדמות חקלאות ומרעה ממזרח להתנחלות שילה, כך שאדמות להשתלט עליהן לא היו חסרות לשלושת