לוגו לבן.png

וַיְהִי, אַחַר הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, כֶּרֶם הָיָה לְנָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי, אֲשֶׁר בְּיִזְרְעֶאל--אֵצֶל הֵיכַל אַחְאָב, מֶלֶךְ שֹׁמְרוֹן"            מלכים א' פרק כא"

חיפוש

חוות אנרגיה סולארית בשטחים? רק אם אתם מתנחלים


קילומטרים ספורים מההתנחלות מעלה עמוס (מדרום מזרח לבית לחם) ישנו מתחם רחב ידיים שגודר לא מזמן. מדובר בחווה סולארית חדשה שמוקמת בימים אלו על שטח של כ-100 דונם. השטח המגודר הוא חלק ממתחם בן כ-650 דונם שרובו שייך לתושבי הכפר סעיר, שהוכרז בשנות ה-80 כ"אדמות מדינה" והוגדר כ"אזור תעשייה" של ההתנחלות מעלה עמוס, על אף שהוא מרוחק ממנה מספר קילומטרים. בפועל אין ומעולם לא היה במקום שום דבר דומה לתעשייה. מה כן יש במקום? מתחם לאיסוף פסולת בניין בבעלות חברה בשם "אלידורי", שהוקם בשנת 2015. אך מכיון שגם אחרי אלידורי נותרו במקום עוד כ-600 דונם שאינם בשימוש, אך טבעי היה זה להעניק ליזמים ישראלים רשיון להקים במקום "מפעל" לייצור חשמל סולארי.

במהלך 2015-2014 הוקמו בגדה המערבית ארבע חוות סולאריות גדולות, שלוש מתוכן בבקעת הירדן (קלי"ה, נתיב הגדוד ושדמות מחולה) ואחת נוספת ב"אזור תעשייה" מיתרים בדרום הר חברון. חווה סולארית היא עסק יקר מאוד שהקמתו דורשת הלוואת סכומים גדולים מה