לוגו לבן.png

וַיְהִי, אַחַר הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, כֶּרֶם הָיָה לְנָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי, אֲשֶׁר בְּיִזְרְעֶאל--אֵצֶל הֵיכַל אַחְאָב, מֶלֶךְ שֹׁמְרוֹן"            מלכים א' פרק כא"

חיפוש

"מאחז הנערות"

"יהודה ושומרון מלאים בגבעות. אבל רק באחת מהן גרות נערות לגמרי לבד". כך נפתחה הכתבה של כרמל דנגור כתבת 'כאן' על מאחז "גבעת הנערות".


כל מי שצפה בכתבה המלטפת הזו ועמוסת הסצנות המבוימות, ודאי יצא עם הרושם שמדובר בנקודת ישוב מבודדת של חבורת "פיטר פניות" שעושות הכל בעצמן: החל מבניית הבית והתשתיות סביבו ועד הבאת האוכל לשולחן. וכל זה בלב אזור עוין ורוחש סכנות שדורש מהן כל הזמן לעמוד על המשמר. אלא שהמציאות שם טיפה שונה.


נתחיל עם כמה עובדות: המבנה המכונה בכתבה "גבעת הנערות" הוא גלגול נוסף של מאחזון שהוקם ונהרס ב-12 השנים האחרונות מספר רב של פעמים, בשם 'מעוז אסתר'. המאחז כולל מספר מבנים קטנים ומאולתרים שנמצאים - תחזיקו חזק,כ-500 מטר מצפון לגדר ההתנחלות הידועה לשמצה כוכב השחר, התנחלות שהפכה בעשורים האחרונים לאחד ממרכזי אלימות המתנחלים הקשים ביותר בגדה המערבית.


סביב כוכב השחר פזורים עוד מספר מאחזונים דומים שמפעם לפעם עולים, יורדים או זזים מנקודה אחת לנקודה שניה, ובהם חיים בעיקר בני נוער שנשרו ממסגרות לימודיות שונות. תושבי המאחזונים הללו יחד עם תושבי ההתנחלות עצמה הצליחו במהלך העשורים האחרונים להשתלט על אלפי דונם דונם, שרובם המכריע נמצאים בבעלות תושבי הכפרים הפלסטינים דיר ג'ריר וכפר מאלכ.