top of page
לוגו לבן.png

וַיְהִי, אַחַר הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, כֶּרֶם הָיָה לְנָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי, אֲשֶׁר בְּיִזְרְעֶאל--אֵצֶל הֵיכַל אַחְאָב, מֶלֶךְ שֹׁמְרוֹן"            מלכים א' פרק כא"

חיפוש

מניעת גישה לבעל האדמות באם אלעראיס

פוסט אורח - איתי פייטלסון

"אם אלעראיס" הוא שמן של האדמות החקלאיות שמצפון למאחז הלא-חוקי מצפה יאיר. הפעם הראשונה ששמעתי על המקום הזה, הייתה לפני כשנתיים. באותו יום חורפי, בעל האדמות סעיד עליאן ומשפחתו, באו כמדי שבת לעבד את אדמתם. אז ירדו לכיוונם מתנחלים ממצפה יאיר, הכו אותם באלות, רגמו אותם ואת רכבם באבנים ושלחו את סעיד לבית חולים עם שברים בלסת. זו לא היתה הפעם הראשונה שסעיד ומשפחתו סבלו מאלימות מצד המתנחלים והצבא. פעילים ותיקים סיפרו לי על סבבים קודמים. מאז התקיפה שארעה לפני שנתיים, המשפחה מגיעה למקום כל פעם בלוויית מספר פעילים. לכתבה באתר "שיחה מקומית" על התקיפה - http://bit.ly/3QOMVIL

במהלך השנתיים האחרונות היו גם תקופות רגועות שבמהלכן עבדנו ביחד, בנינו טרסות וסיקלנו אבנים. בכל פעם שהיינו מגיעים ומגלים שבמהלך השבוע מתנחלי מצפה יאיר הרסו את מה שעשינו בשבוע שעבר, סעיד המשיך בסבלנות בעבודה. אחרי זה היינו מגישים תלונה במשטרה. לא שזה עזר, לא משנה כמה פעמים תיעדנו פלישות חקלאיות או נזק לעבודה החקלאית במקום - המשטרה מעולם לא עשתה דבר. אפילו כשסעיד הלך להגיש תלונה בעקבות התקיפה האכזרית שהוא ומשפחתו עברו, המשטרה ייבשה אותו מחוץ לתחנה במשך שעות, כשעדיין היו לו ברזלים בלסת בעקבות הניתוח שעבר. והתוקפים? הם לא נעצרו מעולם, למרות התיעוד המצולם של כל מהלך התקיפה. החל מסביבות אמצע אוגוסט האחרון, אין יום שבת שסעיד מגיע לאדמתו, בלא שחיילים יציגו לו צו שטח צבאי סגור. בד"כ גם מעכבים בן אדם או שניים, כמעט תמיד את סעיד עצמו (לפני מספר חודשים פרסמנו כאן פוסט על אחד המקרים האלה כאן: https://bit.ly/3Wznf4t). רצף הוצאת צווי הסגירה הללו, החל לאחר שבמשך שבועיים-שלושה, מתנחלים ממצפה יאיר ירדו לאדמותיו של סעיד, הציקו, הפריעו, ניסו לגנוב ציוד ובכך גרמו לצבא להוציא צו שטח צבאי סגור. אם כדי "למנוע חיכוך" הצבא צריך לבחור האם לטפל במתנחלים עבריינים או לגרש את סעיד - אז ברור שלגרש את סעיד. עם הזמן, המתנחלים כבר לא נדרשו להגיע לשטח בעצמם, הצבא פשוט המשיך להוציא צווים שבוע אחרי שבוע באופן אוטומטי, למרות שלא היה כלל "חיכוך". באחת השבתות האלה באמצע נובמבר, הצבא לא הסתפק עוד בעיכוב הרגיל וסעיד נעצר לשלושה ימים על כך שניסה להגיע לאדמתו. כשהגיע לדיון להארכת מעצר, השופט החליט לשחרר את סעיד בניגוד לבקשת המשטרה. השופט הדגיש בהחלטתו שתי נקודות עיקריות: הנקודה הראשונה טכנית: הצו שהוצג ולכן גם המעצר, היו לא חוקיים משני טעמים שונים: מפת הצו הייתה לא נכונה. והצו הוצג בטלפון ולא על נייר מודפס כפי שהחוק הצבאי דורש. הנקודה השניה מהותית: מכיוון שמדובר באירועים חוזרים, ומכיוון שסעיד הוא בעליה של הקרקע, המשטרה והצבא לא יכולים לעצור אותו בלא עילה משפטית מוצקה. עוד על מעצר השווא של סעיד, לכתבה שפורסמה בעיתון "הארץ" - https://bit.ly/3IXeEoY בפסק הדין של "בג"ץ המסיק" (בג"ץ 9593/04 - בג"ץ מוראר), קבע בית המשפט העליון, שהצבא צריך להימנע מסגירת שטח בפני פלסטינים ובכך למנוע מהם מלהגיע לאדמותיהם החקלאיות. בין השאר הודגש בפסק הדין, שאין למנוע מפעילים ומתנדבים להתלוות לבעלי האדמות הפלסטינים, אם הם רוצים בכך. גם בדף ההנחיות למפקד לגבי הוצאת צווי שטח צבאי סגור, כתוב שאין להוציא צווים באופן אוטומטי ושסגירת שטח אמורה להיות מוצא אחרון. גם במסמך זה מודגש שיש להגן על המותקף ולא למנוע את כניסתו לשטח, דבר שמשרת את מטרתו של התוקפן.

לפסק הדין בבג"ץ מוראר - https://bit.ly/3IV5OIc

לדף המפקד - https://bit.ly/3QPJFgc

מאז ההחלטה בעניינו של סעיד עברו כחודשיים, שבמהלכם הצבא המשיך להוציא צווי שטח צבאי סגור בכל יום שבת. המסקנה מהתנהלות הצבא ברורה: הצבא לוקח את הטיעון הטכני לגבי תוקף הצו ברצינות רבה, ומאז הוא מקפיד להדפיס את הצו על נייר עם המפות והחתימות "כמו שצריך". לעומת זאת, מהטיעון המהותי - שאין למנוע מבעל אדמות להגיע לאדמותיו ללא סיבה טובה מאוד - הצבא מתעלם לחלוטין. מי שמאוד רוצה, יכול לפרש את הסיפור הזה כאיזה "מחדל קפקאי", שבו גוף גדול ומסורבל הולך לאיבוד בבירוקרטיה של עצמו ומאבד את המהות שמאחוריה. אבל בכך נחטא בהתעלמות מהפאן הפוליטי שעומד במרכז הסיפור הזה. שכן מ"המחדל הקפקאי" הזה ואין ספור מחדלים זהים, סובלים רק פלסטינים. תחת הכסות של "אכיפת חוק", שהיא למעשה שימוש פושע בכוח, המנוגד לחובת הצבא להגן על בעלי אדמות פלסטינים, הצבא משרת את האינטרסים של מתנחלים אלימים. הפארסה הזאת, אשר החלה בהצקות של מתנחלים לסעיד באדמתו, אמורה להסתיים על פי התוכנית, בכך שסעיד יגורש מאדמתו והיא תועבר לרשות המתנחלים מהמאחז האלים מצפה יאיר. את סימני השלב הזה של התוכנית ניתן כבר לראות בשטח: בזמן שהצבא מונע מסעיד להגיע לאדמתו, הוא מעלים עין פעם אחר פעם מפלישות חקלאיות ובנייה לא חוקית של המתנחלים בסמוך לאדמתו של סעיד. פעולות שהולכות ומתגברות בחודשים האחרונים.

הכותב הוא מנהל המדיה בארגון 'כרם נבות'


Comments


bottom of page