לוגו לבן.png

וַיְהִי, אַחַר הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, כֶּרֶם הָיָה לְנָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי, אֲשֶׁר בְּיִזְרְעֶאל--אֵצֶל הֵיכַל אַחְאָב, מֶלֶךְ שֹׁמְרוֹן"            מלכים א' פרק כא"

חיפוש

הגירוש הגדול מזה שנים

ב-3 לנובמבר היום בו התקיימו הבחירות בארה"ב, ישראל החריבה את כפר הרועים ח'רבת חומסה בצפון מזרח הגדה המערבית. ארגון בצלם דיווח בעקבות זאת כי:

" 74 בני אדם, בהם 41 ילדים, נותרו ללא קורת גג בגשם וברוח. מעשי ההרס נמשכו עד השעה 16:00. הכוחות הרסו 18 אוהלים וצריפים מגורים, 29 אוהלים וצריפים ששימשו כדירי צאן, שלושה צריפים ששימשו כמחסנים, תשעה אוהלים ששימשו כמטבחים, 10 מבני שירותים ניידים, 2 לוחות סולאריים, 23 מכלי מים, 10 מכלאות צאן וכן שקתות ואבוסים לצאן. בנוסף הכוחות השחיתו יותר מ-30 טון של מספוא ומים לצאן והחרימו כלי-רכב ושני טרקטורים בבעלות שלושה תושבים." (https://bit.ly/35kOOa6)

מדובר בפעולת ההריסה הנרחבת והברוטלית ביותר שישראל ביצעה בשנים האחרונות בגדה המערבית. אז היום נדבר על ח'רבת חומסה. ח'רבת חומסה הוא כפר רועים שמוצא תושביו מהכפר הפלסטיני טמון שנמצא כ10 קמ' צפון מערבה. אדמות הכפר טמון משתרעות על למעלה מ-94 אלף דונם והן מגיעות עד בקעת הירדן. בגדה המערבית ישנם עוד עשרות קהילות רועים דומות, רובן נמצאות בשטחים הפתוחים שממזרח לכפרים הפלסטינים השוכנים על גב ההר.

באוגוסט 1967, חודשים ספורים לאחר שישראל כבשה את הגדה המערבית, היא הכריזה על מאות אלפי דונם שנמצאים ממזרח לכפרים הפלסטינים על גב ההר, כ"שטחי אש" ואסרה על פלסטינים להכנס אליהם. ברור כי בשלב זה מערך האימונים של הצבא לא היה עדיין כלל בגדה המערבית, ולסגירת השטחים הללו לא יכל היה להיות באותה עת, כל קשר לצרכי האימונים של הצבא. למה הם נסגרו אם כן? מכיון שישראל רצתה למנוע או למצער לצמצם, את כניסתם של פלסטינים לשטחים גדולים בגדה המערבית ובעיקר לאזור בקעת הירדן שגובל עם ממלכת ירדן שממנה ישראל כבשה את הגדה המערבית.