לוגו לבן.png

וַיְהִי, אַחַר הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, כֶּרֶם הָיָה לְנָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי, אֲשֶׁר בְּיִזְרְעֶאל--אֵצֶל הֵיכַל אַחְאָב, מֶלֶךְ שֹׁמְרוֹן"            מלכים א' פרק כא"

חיפוש

"אנו מתירים להתפלל עם עבריינים"

מזה כשנה שמבנה ציבור גדול מימדים הולך ונבנה לו ב"בגבעת צבי". הגבעה היא למעשה החלק הדרומי של ההתנחלות היישוב עפרה, שהיא כידוע מלכת ההשתלטויות הפיראטיות בגדה המערבית, אשר מאות מבתי תושביה נבנו בניגוד לחוק על קרקע בבעלות תושבי הכפרים הפלסטינים הסמוכים.


נתחיל עם טיפה רקע: עפרה הוקמה באמצע שנות ה-70 בתוך מבנים של בסיס צבאי ירדני שנבנה על קרקע שהממשלה הירדנית הפקיעה ב-1966. שנים ספורות לאחר הקמת ההתנחלות, החלו המתנחלים במקום לבנות את בתי הקבע שלהם מחוץ לשטח ההפקעה הירדנית, על קרקעות בבעלות של תושבי הכפר הסמוך עין יברוד. במהלך השנים ההתנחלות הלכה וגדלה ומאות מבתיה נבנו תוך פריעת חוק אלימה, בסיוע משרד השיכון, המנהל האזרחי, החטיבה להתיישבות וארגון אמנה הידוע לשמצה, על קרקעות גזולות בבעלות תושבי שני הכפרים הסמוכים עין יברוד ממערב והכפר סלואד מצפון.


לא רק בתים פרטיים נבנו שם תוך הפרת חוק בוטה, אלא גם מבני ציבור שונים. אחד מהם הוא מבנה יביל גדול מימדים שבסוף שנות ה-90 מזכירות ההתנחלות עפרה העמידה לרשות התושבים, על מנת שישמש אותם כבית כנסת. בהמשך, מזכירות עפרה אף העניקה להם הלוואה בלא ריבית לשם רכישת הריהוט למבנה.