לוגו לבן.png

וַיְהִי, אַחַר הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה, כֶּרֶם הָיָה לְנָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי, אֲשֶׁר בְּיִזְרְעֶאל--אֵצֶל הֵיכַל אַחְאָב, מֶלֶךְ שֹׁמְרוֹן"            מלכים א' פרק כא"

חיפוש

״אזור 151״

ביום שלישי ה-27 לאפריל, פרסם ארגון Human Rights Watch דו"ח בשם 'הסף נחצה', בו הוא קבע כי ישראל מקיימת משטר אפרטהייד שבשנות ה-70 הוגדר כפשע נגד האנושות.


פוסט שמיני בסדרה.


את סיפור ההשתלטות החקלאית על "אזור 151" לאורך נהר הירדן, שהוכרז על ידי הצבא כשטח צבאי סגור חודשים ספורים לאחר כיבוש הגדה המערבית, חשפנו לראשונה בינואר 2013, כאשר באזור זה היו כ-5,000 דונם שעובדו באותה עת על ידי מתנחלים ישראלים. בשמונה וחצי השנים שחלפו מאז, גדל השטח שמתנחלים ישראלים מעבדים בתוך הרצועה המגודרת הזו, שרק הם יכולים להכנס אליה והוא עומד כיום על קרוב ל-11 אלף דונם, שכמחצית מהם הם בבעלותם הפרטית של תושבים פלסטינים שגורשו מהמקום על ידי ישראל. כן הבנתן/ם נכון, ישראל הכריזה על שטח עצום לכל אורך נהר הירדן כשטח צבאי סגור, גרשה ממנו את בעלי הקרקעות הפלסטינים, והעבירה אלפי דונם מתוכם לידיהם של מתנחלים.


על פי עתירה שהוגשה בשנת 2018 לבג"ץ בשמם של בעליה של חלקה בת 1,043 דונם שנמצאת על גדת נהר הירדן ממזרח לג'פתליק, כמה מברי המזל שאיכשהו נפלו בידיהם שטחים חקלאיים נרחבים שבהם הם מגדלים תמרים, הם חמישה מתושבי ההתנחלות חמרה: איילה סמית, רן גרול, יגאל דניאלי, עזרא ישורון וסטסא שפונקון. בעתירתם דורשים בעלי החלקה, שהמדינה תפנה את המתנחלים מחלקתם, תבטל את צו הסגירה שמונע מהם להכנס למקום ותשיב לידיהם את החזקה ברכושם. עניין אלמנטרי ופשוט לכאורה בכל מקום נורמלי, הבעיה רק שהגדה המערבית אינה בדיוק מקום נורמלי.